Praca zdalna - to coś dla mnie!


Czy zastanawialiście się kiedyś co kryje się pod pojęciem "PRACA ZDALNA"? Mnie od razu na myśl przyszło, że to praca którą wykonujemy w zaciszu własnego przytulnego domu. Mogłoby się wydawać że taka forma pracy to IDEAŁ, ale czy aby na pewno? Jakie zawody można wykonywać z domu? Czy taka forma pracy jest dla każdego?


Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna zwana często TELEPRACĄ lub E-PRACĄ polega na wykonywaniu obowiązków powierzonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy (najczęściej w domu). Do pracy wykorzystujemy nowoczesne technologie, a efekty naszej pracy przesyłamy pracodawcy przez internet. Ludzi zatrudnianych w takiej formie nazywa się często FREELANCER czyli wolny strzelec. Dosłownie, bo osoby te pracują bez etatu najczęściej w oparciu o umowy cywilnoprawne (o dzieło, zlecenie). Najczęściej specjalizują się w danej dziedzinie, realizując projekty na zlecenie.


Kto się odnajdzie w pracy zdalnej?

Nie wszystkie zawody można wykonywać z domu. W pracy zdalnej odnajdą się pracownicy, którzy związani są z branżą informatyczną, a także przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, są to m.in. copywriterzy, graficy, dziennikarze. Zaprezentuję dwa spośród nich.

COPYWRITER, czyli autor tekstów i sloganów reklamowych. W praktyce robi znacznie więcej, uczestnicy w całym procesie realizowania kampanii. Jeśli chodzi o tworzenie tekstów, to mogą nimi być również scenariusze spotów radiowych lub telewizyjnych, artykuły sponsorowane, poradniki, treści na strony internetowe, teksty SEO, opisy produktów, różne działania z zakresu prowadzenia social mediów, ofert handlowe czy blogowanie.  


GRAFIK KOMPUTEROWY zajmuje się opracowaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Jest poniekąd artystą i informatycznym rzemieślnikiem. Zależy to od typu grafika, czyli jego konkretnymi zadaniami. Może to być ilustrator, grafik 3D, czy projektant stron internetowych, tzw. web designer. Bardzo popularny w dobie social mediów jest także retuszer, którego możemy śmiało nazwać czarodziejem Photoshopa.   


Nie dla każdego

Choć mogłoby się wydawać, że forma pracy zdalnej jest idealna, (bo przecież nie ma nic lepszego niż praca w "kapciach" przy własnym biurku, nie trzeba dojeżdżać do pracy i przerwę możemy zrobić kiedy chcemy), trzeba się zastanowić, czy jest odpowiednia dla każdego.

Praca zdalna wymaga od człowieka ogromnej dyscypliny, trzeba samemu ułożyć swój grafik i konsekwentnie realizować plany, aby dotrzymać umówionych terminów. Ważną kwestią jest również płynność finansowa, gdyż praca polegająca na wykonywaniu różnych zleceń nie gwarantuje nam stałych dochodów. Jest jeszcze jeden aspekt, który jest bardzo ważny: kontakty międzyludzkie, bo, jak okazało się ostatnio,  jednak brakuje nam ludzi wokoło nas...