Jak przygotować się na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną w firmie reklamowej? Co powiedzieć, żeby rozmowa przebiegła pozytywnie? Jak zainteresować pracodawcę? Przestawiamy kilka wskazówek dla początkujących w branży.
O co najczęściej pytają?
Najczęstszym pytaniem, jakie pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej, to "Dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszej firmie?". Najlepiej przed taką rozmową zebrać informacje o firmie, w której staramy się o pracę. Brak wiedzy o pracodawcy może świadczyć o tym, że szukamy jakiegokolwiek zatrudnienia i nie mamy obranej drogi oraz celu. "Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią/Pana?" - najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest wykazanie, że możemy być pomocni przy realizacji celów firmowych. Często również pojawia się pytanie o hobby lub zainteresowania. Pracodawcom zależy, by ich pracownik miał też poza pracą swoje zainteresowania, jest to zdrowe podejście, ponieważ każdy potrzebuje odskoczni od stresów i ciężkiej pracy. Uwaga! W tej kwestii najlepiej nie kłamać, ponieważ pracodawca może rozwinąć temat i dopytywać. Ubiegając się na stanowisko w firmie reklamowej powinniśmy także zgłębić informacje dotyczące reklamy, czyli np. sprawdzić, jaka była ostatnia reklama stworzona przez to przedsiębiorstwo.
Czy spóźnienia są dopuszczalne?
Jeżeli zależy ci na dobrym pierwszym wrażeniu, to nie spóźniaj się. Jest to oznaka braku szacunku. Pracodawca może źle to odebrać i Twoje szanse na zdobycie pracy zmaleją, ponieważ nie będzie on chciał ryzykować, że zatrudni nieprofesjonalną osobę.
Mamy tylko 11 sekund?
Tylko 11 sekund wystarczy człowiekowi na to, aby inna osoba wyrobiła sobie o nas zdanie. Dlatego przede wszystkim trzeba ubrać się stosownie na rozmowę. Należy zorientować się czy w firmie obowiązuje dress code, jeżeli tak, to najlepiej dostosować się do zasad panujących tam. Gwarantuje to dobre pierwsze wrażenie i zostaniemy przez to dobrze zapamiętani.
Motywujący a demotywujący stres.
Choć rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca, to należy nie okazywać tego pracodawcy. Musimy udowodnić, że mimo stresu potrafimy zachować opanowanie i pokazać że jesteśmy świadomi swoich kompetencji.
Przed rozmową kwalifikacyjną należy przypomnieć sobie, co napisało się w swoim CV. Podczas rozmowy nie należy już zerkać na dokument, Twoja wypowiedź musi być spójna z tekstem.
CV oddać, zapomnieć?
Pytanie, odpowiedź.
Kluczem do sukcesu są płynne odpowiedzi na pytania pracodawcy. Warto przygotować sobie przykładowe pytania, które mogą się pojawić od drugiej strony. W ten sposób można przygotować sobie na spokojnie odpowiedzi na pytania i bez stresu na nie odpowiedzieć.
Gdzie najlepiej zajrzeć przed rozmową kwalifikacyjną do firmy reklamowej?
Chcesz podjąć się pierwszej pracy w firmie reklamowej? Więc najlepiej dowiedz się, czym jest reklama, bo gros osób na początku ma o niej błędne wyobrażenie. Wertuj serwisy branżowe i facebookowe grupy, do których dołączają specjaliści ds. reklamy. Polecamy takich fachowców jak Artur Jabłoński, Daniel Bossy, Paweł Tkaczyk.
I pamiętaj, nie każda agencja reklamowa wygląda jak ta poniżej ;)