Nieziemskie promowanie, czyli ambient marketing

W naszej branży często mamy do czynienia z obcojęzycznym słownictwem, którego nie rozumiemy. Dlatego pora zagłębić temat Ambient Marketingu. Zwłaszcza, że jest to temat bardzo intrygujący.


Od początku - co to jest ambient marketing?

W budowaniu wizerunku firmy bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Najlepiej zrobić je w sposób zapamiętywany, a idealnym sposobem na to jest ambient marketing. Samo słowo "ambient" oznacza "otaczający" - reklama ambientowa próbuje nas otoczyć, wbić nam się do głów, być na ustach wszystkich.
I tak często się staje.

Następnie tworzy się "efekt plotki". Ludzie, gdy zobaczą coś niebanalnego, śmiesznego czy ciekawego, od razu opowiadają to rodzinie, partnerom i znajomym. Informacja o kampanii pokonuje coraz większe odległości. Często realizacje są jednorazowe, dlatego tym bardziej stają się legendami.

Najważniejsze elementy ambient marketingu

Nowoczesna reklama często podbija serca i zaskakuje cały świat, poprzez charakterystyczne czynniki takie jak:
  • kreatywność
  • oryginalność
  • niepowtarzalność
  • niestandardowość
  • jednorazowość
  • nowość
Źródło zdjęcia: lacriaturacreativa.com

Dla ambient marketingu najistotniejszym celem jest przykucie uwagi potencjalnego konsumenta, dlatego kreacja nie jest projektowana w tradycyjny sposób. W dzisiejszych czasach odbiorcy są odporni na przekazy reklamowe, więc reklama ambientowa to najlepszy pomysł, by przełamać sceptyczne nastawienie klientów. Możemy ją spotkać w różnych formach i w różnych miejscach, np. na komunikacji miejskiej, przystankach, są to różnorodne interakcje z otoczeniem, przez aplikacje w telefonie - jak widać, jest to połączenie mediów ATL i BTL.

Kampanie trafiające do serc konsumentów

Kampania firmy kawy "NESCAFE", która stworzyła kawę oraz uśmiech za pomocą jednego kliknięcia. Sami zobaczcie jak to właśnie wyglądało. 


Kolejną ciekawą kampanią jest "Choose beautiful women". Pokazała, że każdy człowiek ma inne poczucie własnej wartości. Bohaterowie mieli przed sobą dwa rodzaje drzwi "Beautiful" (Piękny) oraz "Average" (średni). Kobiety często się zatrzymywały i nie wiedziały do końca co wybrać. 


Kampanią, która was rozśmieszy, jest właśnie "Unbelievable Bus Shelter Pepsi Max". Pepsi Max pokazuje, że czekając na nudny autobus można bawić się maksymalnie!


Nietypową kreację również stworzył Lipton. Chcąc pokazać, jak orzeźwiający jest napój, zachęcano do kliknięcia, aby dosłownie ochłonąć. 


Wady ambient marketingu

Wadą ambient marketingu jest ograniczony dostęp, grupa odbiorców jest zawężona do tych osób, które są w danym miejscu i czasie. Zazwyczaj kampanie na obszarze całego kraju są po prostu... niewypałem. Trudnością jest wymyślanie coraz to nowszych kampanii, które mają być dowcipne i perfekcyjnie zrealizowane.
Źródło zdjęcia: funnyjunk.com

Kaja Pabisiak oraz Włodzimierz Deluga z Politechniki Koszalińskiej przeprowadzili badanie ankietowe na temat ambient marketingu. Wyniki pokazały, że większość respondentów nie słyszała wcześniej pojęć związanych z ambient marketingiem. Jak zauważyli badacze, "nieznajomość pojęć nie świadczy o tym, że respondenci nie mieli styczności z reklamami ambientowymi", bowiem aż 84,55% osób spotkało się z reklamami wykorzystującymi przestrzeń publiczną (np. budynek, ławka, latarnia). Najważniejsza jest jednak reakcja respondentów na tę formę reklamy - większość z nich oceniła ją pozytywnie.

Badanie to pokazuje, że w Polsce marketing tego typu jest wciąż mało popularny, ale zdecydowanie ma potencjał. Trzeba tylko mieć odwagę, chęci i... POMYSŁ.